Město Kladno - Aktuálně

Kladno - aktuálně
 1. Tradiční netradiční projížďka Mikuláše na koni začíná v 15:30. Trasa Mikuláše s celou svojí družinou andělů a čertů povede ulicí Na Stráni, T.G.M až na nám. Starosty Pavla. Ale nebojte, do průvodu se můžete připojit i bez koně.
 2. Cena vodného a stočného bude v příštím roce činit 139,90 Kč/1m3 včetně DPH. Ve čtvrtek ji schválilo představenstvo společnosti Vodárny Kladno – Mělník a.s. (VKM). Původní kalkulace přitom počítala s dramatičtějším zdražením, se kterým město Kladno nesouhlasilo. „Inicioval jsem jednání největších akcionářů, které proběhlo korektně a kde došlo k jednohlasné dohodě na kompromisu, což považuji za úspěch. Namísto skoro třicetiprocentního zdražení se zvedne cena vodného a stočného zhruba o dvacet procent, což je adekvátnější situace. Kdyby město Kladno na poslední chvíli nezasáhlo, dostaly by se ceny na nad sociálně únosnou mez,“ uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
 3. Kladenské Vánoce odstartují tento rok 26. listopadu. Vánoční hudba bude provázet adventní tržiště na náměstí Starosty Pavla a od 16.00 poprvé vyjede i speciální vláček, který si užijí menší i větší návštěvníci. Pro ty nejmenší z nás se Zahrada Kladenského zámku i tento rok promění na pohádkové zimní údolí s úkoly, za jejichž splnění si děti mohou vysloužit i malý vánoční dárek.
 4. Rada města Kladna v pondělí na svém prvním zasedání zadala městské společnosti TEPO, aby prověřila možnosti vybudování energetického zdroje spojeného zejména s likvidací a energetickým využitím komunálního odpadu. Nový zdroj by mohl sloužit jako alternativa k produkci tepla, kterou nyní Kladnu výhradně zajišťuje společnost Teplárna Kladno energetické skupiny Sev.en Energy.
 5. Podle Nařízení EU 2016/679 (GDPR), jsou znemožněny náhledy do centrálních registrů, což zásadně mění organizaci vítání občánků v našem městě, kde mají tyto obřady dlouholetou tradici. Proto je nutný písemný souhlas občana se zpracováním jeho osobních údajů, včetně data narození dítěte. Pokud mají rodiče zájem po narození miminka zúčastnit se slavnostního obřadu "Vítání občánků", je tedy v současnosti třeba se sami přihlásit. Přihláška k vítání občánků je ke stažení na webu města (viz odkaz níže), nebo si ji lze vyzvednout na Oddělení matriky Magistrátu města Kladna, náměstí Starosty Pavla 44. K dispozici je také na místní úřadovně ve Švermově, Žižkova 88, kde je rovněž dlouholetou tradicí tyto slavnostní obřady provádět. 
 6. Pestrobarevná velkoplošná mozaika zkrášlila veřejný prostor kladenských Kročehlav. Autorkou výtvarného díla je akademická malířka a sochařka Veronika Richterová, která jedinečnou keramickou mozaiku na severní a západní stranu pláště výměníku tepla ve Vodárenské ulici instalovala. Motivem díla s názvem Endemity jsou květiny ze světa nevyčerpatelné fantazie, vyvedené v nadživotní velikosti.
 7. Na základě obecně závazné vyhlášky Statutárního města Kladna č. 3/2022 „O místních poplatcích“, přijaté na ustavující schůzi zastupitelstva, nebude město od občanů vybírat poplatek za komunální odpad za rok 2023.
 8. Primátorem Statutárního města Kladna zastupitelé na ustavujícím zasedání zvolili Milana Volfa (Volba pro Kladno), který tak obhájil svůj post a popáté je v čele města. Statutárním náměstkem primátora byl zvolen předseda kladenské místní organizace hnutí ANO František Bureš. V nově jedenáctičlenné Radě města usedne sedm zástupců Volby pro Kladno a čtyři zástupci ANO.
 9. Letošní ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled, kterou pořádá již čtvrtým rokem město Kladno, vrcholí. Z 20 finalistů může široká veřejnost od 1. do 20. listopadu vybírat vítěze Ceny veřejnosti, a to na webu a sociálních sítích města a také pomocí hlasovacích lístků otištěných v radničním měsíčníku.
 10. V souvislosti s přechodem na zimní čas, kdy se dříve stmívá, mění Sběrné místo v Kročehlavech provozní dobu. Od listopadu do konce března bude otevřeno v úterý a pátek od 10.00 do 16.00. Páteční provoz zdejšího mobilního sběrného dvoru bude také od 10.00 do 16.00. Děkujeme za pochopení!
 11. Po celém Česku vzniklo téměř tisíc míst zpětného odběru. Výjimkou není ani Kladno. Níže najdete seznam provozoven, které staré pneumatiky vezmou, a to bez ohledu na značku gum i na to, jestli se současně kupuje nové obutí, a to vše zadarmo. Likvidaci si totiž platíte v ceně produktu.
 12. Tak, jako každý rok, s příchodem svátku Památky zesnulých zvýší strážníci dohled nad místy posledního odpočinku. Během své každodenní činnosti hlídky kontrolují všechny hřbitovy na území města Kladna. V těchto dnech se ale kontroly zvýší.
 13. Na Letišti Václava Havla Praha dojde k uzavření hlavní ranveje 06/24 z důvodu pravidelné podzimní údržby, a to po dobu maximálně 5 dnů v termínu od 31. 10. 2022 do 11. 11. 2022, vždy pouze v denních hodinách od 08.00 do 16.00 hodin.
 14. Dne 6. října 2022 započneme 2. etapu rekonstrukce ulice Vinařická – úsek od ul. Vyšehrad směrem na Vinařice, za ulici K Rovinám, kde provedeme odfrézování asfaltového povrchu.
 15. Již v roce 2020 si Město Kladno odneslo vítězství v prestižní soutěži Chytré město pro budoucnost. Představilo svou vizi pro Energeticky pozitivní čtvrť (PED) v rámci mezinárodního projektu SPARCS a také Smart City platformu Invipo. Dále ale rozvíjí nové a moderní služby pro své občany tak, aby vyřizování agend bylo co nejkomfortnější. Město intenzivně řeší i zabezpečení škol a školek, rozšiřování optické sítě města a zkvalitňování kamerového systému městské policie.
 16. Na šest stovek fotografií a tři stovky originálních artefaktů najdete na celkem pětatřiceti tematicky rozvržených polích Zdi slávy kladenského sportu. Procházka kolem Sletiště k aquaparku je tak nyní i pomyslnou cestou historií kladenských sportovců a jejich někdy až těžko uvěřitelných úspěchů.
 17. Která česká města komunikují nejlépe? Na to se zaměřil třetí ročník soutěže o nejlepší radniční listy a profily na sociálních sítích. Po vítězných příčkách, které jsme získali za měsíčník Kladno, jsme uspěli i s oficiálním instagramovým profilem @czmestokladno. Město Kladno si odneslo cenu za nejlepší profil v kategorii nad 10 tisíc obyvatel.
 18. Letošní třídenní oslavy města se konečně vrátily do areálu Městského stadionu Sletiště. Po dlouhé pauze kvůli koronavirové pandemii tento rok nic nepřekáželo největší kulturní akci Kladna. O tom, že oslavy Kladeňákům chyběly, svědčí i rekordní návštěvnost. Užít si nabitý program totiž přišlo přes dvacet tisíc lidí.
 19. Nový kruhový objezd před Městským stadionem Sletiště na křížení ulic Sportovců, Františka Kloze a nově připojené Strouhalovy ulice je už plně průjezdný. Kromě nového dopravního řešení prošel proměnou celý prostor před Sletištěm, kde vzniklo nádherné prostranství určené pouze pro pěší a cyklisty. Točna autobusu se zastávkou Aquapark se přesunula před sportovní halu.
 20. Se začátkem školního roku, kdy se děti vrací do školních lavic, se na přechody pro chodce u kladenských základních škol vrátili také strážníci městské policie. Dohlížejí na to, aby se děti po prázdninách dostaly do školy co nejbezpečněji.
 21. Kontrolní výbor Středočeského kraje shledal jako důvodný podnět Statutárního města Kladna ve věci tzv. Standardů dopravní obslužnosti (SDO), na které vedení města odmítá přistoupit, a už vůbec ne pod nátlakem. Vzhledem k odůvodněným pochybnostem zejména ohledně dodržení zákonných ustanovení doporučil krajskému zastupitelstvu provést zásadní revizi těchto „standardů“ i souvisejících smluv s jednotlivými obcemi a do té doby ponechat veškeré dopravní spoje v původní podobě. Tam, kde již došlo k omezení či zrušení spojů proti vůli nebo bez vědomí dotčené obce, což je případ Kladna, doporučil kontrolní výbor tyto dopravní spoje uvést do původní podoby.
 22. V noci na 1. září budou plně průjezdné nové kruhové objezdy v Kladně Kročehlavech. Provoz se zároveň vrátí také na navazující a zrekonstruovanou ulici Jaroslava Kociána. Práce na klíčových dopravních stavbách trvaly jen něco přes tři měsíce a budou hotové v původně stanoveném termínu. Okružní křižovatka s novým prostranstvím u Městského stadionu Sletiště bude dokončena 7. září. Na tento datum ovšem plynule naváže uzavírka z důvodu konání tradičních Dnů města Kladna. Plného provozu u Sletiště se řidiči dočkají od úterý 13. září.
 23. Vedení Středočeského kraje bez ohledu na potřeby cestujících a své povinnosti jednostranně omezilo a zrušilo několik linek na Kladensku poté, co Statutární město Kladno (stejně jako desítky dalších obcí) pod nátlakem odmítlo podepsat tzv. Standardy dopravní obslužnosti. Městská hromadná doprava Kladno proto posiluje své klíčové linky.
 24. Zaběhat si a pomoci dobré věci. Takovou možnost dostanou v sobotu 3. září účastníci charitativního běhu Run 4 Children, který na Sletišti pořádají Sportovní areály města Kladna. Na běžce čekají trasy o délce jeden a pět kilometrů. Výtěžek z dobrovolného startovného získá projekt Dr. Klaun, který už více než 20 let léčí úsměvem v nemocnicích.
 25. Nově je možné na Kladně platit parkovné také prostřednictvím mobilní aplikace MPLA. Tato služba je komfortním a bezpečným způsobem bezhotovostní platby za parkování na ulici a parkovištích. Jedná se o nejrychlejší bezhotovostní platbu parkovného bez hledání parkovacího automatu a drobných po kapsách s možností kdykoliv a odkudkoliv si parkovací dobu prodloužit. Stačí několik kliknutí a parkovací automat budete mít v mobilu, tabletu nebo počítači. Ceny parkovného se nezvyšují.
 26. Statutárnímu městu Kladnu se podařilo získat dotaci v přesné výši 138 404 248 korun z programu Nadregionální sportovní infrastruktura Národní sportovní agentury (NSA) na rekonstrukci zimního stadionu. Na předsezonní tiskové konferenci hokejového klubu Rytíři Kladno to dnes na kladenské radnici oznámili primátor Statutárního města Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) a předseda NSA Filip Neusser.
 27. Středočeský kraj po několika výzvách i nadále zcela odmítá jakkoliv věcně jednat, nedodal ani základní kvalifikované podklady a navíc do médií nadále šíří nepravdy, zmatené i chybné údaje. Opakované návrhy na nastolení věcného a odborného dialogu ze strany města Kladna vedou pouze k ignoraci krajem a navíc je Středočeský kraj vůbec nepřiznává. Z tohoto důvodu byly dnes poskytnuty nejen všechny tyto podklady médiím a konala se tisková konference.
 28. V polovině července začínají dny, kdy můžete označovat jízdní kola pomocí unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA. Stejně jako lidská DNA je i ta syntetická naprosto jedinečná.
 29. Od pátku 1. července přechází MHD V Kladně na prázdninový provoz.
 30. Dnešním dnem opět označujeme jízdní kola pomocí unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA. Stejně jako lidská DNA je i ta syntetická naprosto jedinečná. Takto označené jízdní kolo je zavedeno do databáze, opatřeno varovnou samolepkou a majitel získá registrační průkaz. Kdo si může nechat takto označit jízdní kolo? Každý občan starší 15 let, který doloží doklad o své totožnosti a o koupi kola. Přivezené kolo musí být čisté, suché a technicky způsobilé. Veškeré termíny a místa značení naleznete níže!
 31. V pátek 1. července zahájíme sezonu na Letním koupališti Sletiště. Po dobu rekonstrukce prostoru před Městským stadionem Sletiště bude vstup na Letní koupaliště možný dvěma způsoby, které najdete níže. Provozní doba koupaliště v měsících červenci a srpnu: Pondělí - Neděle 9.00 - 20.00 hod. Prodej vstupenek končí v 19:15 dle provozního řádu.
 32. Město Kladno zahájilo dvě revitalizace veřejných prostranství. První úprava se dotkne stávajícího vnitrobloku mezi ulicemi Moskevská x Petrohradská x Helsinská a druhá stávající dlážděné plochy v ulici Generála Píky.
 33. Vedení města zahájilo dvě výstavby nových parkovišť a kultivaci přilehlého okolí. První investice se dotkne ulic Pařížská v úseku ulic Vitry x Litevská a druhá ulice Na růžovém poli. Oba projekty by měly být hotové do konce letních prázdnin.
 34. Reorganizace Městské policie Kladno (MPK), kterou vedení města započalo již minulým rokem přináší další úspěchy. Za spolupráce MPK a poskytovatelem městské hromadné dopravy město Kladno implementovalo SOS tlačítka, díky nimž mohou řidiči autobusů MHD ihned přivolat hlídku strážníků.
 35. Zápis dětí do kladenských mateřských škol pro školní rok 2022/2023 se koná ve čtvrtek 12. května 2022 od 7:00 do 18:00 hodin a v pátek 13. května 2022 od 7:00 do 17:00 hodin. Zápis proběhne bez dětí migrujících z Ukrajiny. Zvláštní zápis určený pouze pro ukrajinské děti proběhne ve čtvrtek 16. června 2022 od 14:00 do 18:00 hodin a v pátek 17. června 2022 od 14:00 do 16:00 hodin.
 36. O víkendu se uskuteční 40. ročník Kladenských dvorků, tradičního uměleckého festivalu pod širým nebem. Město bylo nuceno přerušit letitou spolupráci se Spolkem Podprůhon. Byť i letos poskytuje k dispozici část vlastních pozemků, komunikací a symbolický nájem prodejcům občerstvení na akci, nedojde k finanční spoluúčasti města Kladna. Spolek Podprůhon totiž pod taktovkou současného vedení (Kateřina Jůzová a Slavomír Koníček) není pro Město nadále partnerem. Důvodem, jak již nyní vyplývá z probíhající kontroly, je prokazatelně neetické a podvodné chování i nesrovnalosti v účetnictví, provázené porušením dotačních pravidel a rozpočtové kázně.
 37. Ve věku 79 let zemřel v neděli 5. června uznávaný hudebník a kladenský rodák Václav Týfa. Nástrojem jeho života se stala trumpeta, výborně však ovládal i housle. Spolupracoval se zvučnými jmény české hudební scény, jako jsou Karel Gott nebo Karel Vlach. V září 2014 obdržel respektovaný trumpetista, který za svou dlouhou hudební kariéru nahrál mnoho děl klasického i populárního repertoáru, Cenu města Kladna. Vzdáváme našemu rodákovi a spoluobčanovi na jeho poslední cestě hold. Děkujeme, Václave, za Tvé umění.
 38. Z důvodu konání neveřejných absolventských koncertů bude ve dnech 7. 6., 9. 6. od 15.00 a 14. 6. 2022 od 13.00 po zbytek dne UZAVŘENA Galerie Kladenského zámku. Děkujeme za pochopení!
 39. Národní sportovní agentura (NSA) schválila k financování žádost Statutárního města Kladna o dotaci na rekonstrukci zimního stadionu v programu Nadregionální sportovní infrastruktura. K poskytnutí dotace musí město doložit už jen dokumenty formálního charakteru.
 40. Statutární město Kladno předalo další postup v řešení spolufinancování dopravní obslužnosti renomované advokátní kanceláři a ekonomickým expertům, o čemž dopisem informovalo Středočeský kraj. Zásadně totiž nesouhlasí s krajem vynucovanými „Standardy dopravní obslužnosti“ (SDO), kvůli kterým by Kladno nově muselo doplácet okolo 12 milionů korun ročně na provoz meziměstské hromadné dopravy. „Kraj chce v podstatě platit za něco, co má ze zákona platit sám, a snaží se nadiktovat obcím svou vlastní metodiku s jediným záměrem, aby ušetřil. Teď už to je pouze o diskuzi v právní rovině,“ sdělil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
 41. Nové okružní křižovatky změní podobu stávajících průsečných křižovatek ulic Jaroslava Kociána x Milady Horákové a Vodárenská a navazující křižovatky ulice Americká x Vodárenská do jednoho oválného kruhového objezdu. Druhá okružní křižovatka vznikne v křížení ulic Americká x Italská u Kauflandu a propojky k Lidlu. Tuto velkou rekonstrukci město zahájí 23. května a práce budou trvat do konce letních prázdnin. Zároveň zde proběhne zásadní rekonstrukce vodovodu umístěného pod vozovkou v ulici Americká a Vodárenská. Z hlediska bezpečnosti a plynulosti silniční dopravy dojde k významnému zlepšení a zkapacitnění průjezdu těmito dopravními uzly.
 42. Vedení města zahájí 23. května revitalizaci veřejného prostranství v ulici Sportovců v Kladně, respektive před Městským stadionem Sletiště, s předpokládaným koncem stavby v polovině letních prázdnin.
 43. Statutární město Kladno Vás zve na koncert No Name, kterým otevřeme sezónu kulturních akcí v Zahradě Kladenského zámku.
 44. Navýšení parkovacích míst se dotkne již zítra Vašíčkovi ulice. Nově zde přibude přibližně 50 míst umístěných podél vozovky.
 45. Kladenští řidiči si zcela oprávněně zoufají nad dopravními omezeními spojenými s neúměrně dlouhou opravou mostu do Švermova přes Huťskou ulici. Jejich stížnosti často končí na magistrátu, opravu ovšem neprovádí Statutární město Kladno, ale Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje.
 46. V pracovní dny bude nový spoj odjíždět v 4.18 hod. ze zastávky V. Lanny, na náměstí Svobody bude v 4.27 hod. a do konečné na Okrsek 4 přijede v 4.39 hod. Cestující z oblasti sídliště V. Lanny a Ostrovce tak mají zajištěno dřívější spojení do centra a možnost přestupu na další městské i příměstské linky. Dosud první spoj vyjížděl v 4.41 hodin.
 47. Jeden stůl, pět her! Sportovní areály města Kladna rozšířily možnost sportovního vyžití na Sletišti. Za hlavní tribunou byly na zpevněné ploše instalovány dva do oblouku prohnuté stoly, na nichž je možné hrát až pět různých sportovních disciplín. Tou hlavní je ale TEQBALL – nohejbal na stole – který v sobotu 14. května odpoledne na Sletišti předvedou profesionální hráči.
 48. Statutární město Kladno modernizuje online Portál občana. Novinkou je například možnost hradit městu poplatky pohodlně platební kartou. Obnovou postupně prochází i část životních situací s nejrůznějšími formuláři. Pro vyřízení agendy převedené do online verze už tak lidé nebudou muset řešit úřední hodiny magistrátu. Online úřad bude pro veřejnost připravený 24 hodin denně.
 49. Na osvědčená a velmi oblíbená elektrokola nextbike mohou Kladeňáci znovu nasednout už v pondělí 4. dubna. Na více než padesáti stanicích a sedmi flexibilních zónách po městě najdou letos díky velkému zájmu o dvacet strojů více. Celkem tak na Kladně bude k dispozici 120 sdílených elektrokol.