Město Kladno - Aktuálně

Kladno - aktuálně
 1. V souvislosti s modernizací železniční trati na úseku Kladno – Kladno Ostrovec se v pondělí 29. května od 17:30 ve velkém sále Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT na Sítné („Kokos“) uskuteční informativní setkání pro veřejnost. Rozsáhlá stavba jako celek a dopady výstavby na občany Kladna budou prezentovány Správou železnic a stavebními společnostmi ve spolupráci s Magistrátem města Kladna.
 2. Český hydrometeorologický ústav vydal dne 26. 5. 2023 výstrahu č. 000160 před nebezpečím vzniku požárů na území Středočeského kraje, platnou od 26. 5. 2023 12:00 hod. do odvolání.
 3. Dnes probíhá v parku U Gymnázia u sochy Váňův kámen příprava záhonu na výsadbu letniček. Tomuto předchází vyčištění záhonu od výsadeb dvouletek. Zítra ráno se začne i s vyndáváním rostlin ze záhonů v parku Sítná – proti sportbaru Nagano. Rádi bychom nabídli veřejnosti odběr vyřazovaných rostlin – modrých pomněnek a oranžového chejru vonného. Rostliny budou k dispozici na místě do zítřejšího dopoledne.
 4. Po dokončení rekonstrukce mostu nad ulicí Pod zámkem se trasa linky 602 vrací obousměrně do ulice Na kopci. Zůstává ale i nadále ve výlukovém provozu, protože vybrané spoje budou odkloněny přes zastávky Hřbitovy a V. Lanny. V tomto úseku nahradí linku 603, která bude ukončena v zastávce Ostrovec. Ve vyloučeném úseku mezi zastávkami Ostrovec a V.Lanny bude realizována rekonstrukce ulice V. Kratochvíla. Náhradní zastávka V. Lanny bude pro linku 602 umístěna v prostoru dočasně nevyužívané točny linky 603. Jízdní řád linky 606 bude upraven podle skutečných provozních podmínek při průjezdu objízdnou trasou vyvolanou výstavbou kruhové křižovatky ulic Unhošťská a Americká.
 5. Důstojná pietní promenáda s podloubím, lavičkami a zelení. Tak bude vypadat nové kolumbárium, které Kladno začalo stavět v areálu centrálního hřbitova. Pojmout by ve výsledku mělo více než 2300 nových schránek a hotovo by mělo být příští rok na jaře.
 6. Česká pošta potvrdila seznam rušených poboček, k žádným změnám oproti původním plánům nedošlo nejen na Kladně, ale v celém Středočeském kraji. K 30. červnu tedy dojde k uzavření čtyř kladenských poboček – a to Kladno 3 Vrapická, Kladno 5 náměstí Svobody, Kladno 6 Vrchlického a Kladno 9 Cyrila Boudy. V tento den bude z provozních důvodů otevřeno jednu hodinu.
 7. Zápis dětí do kladenských mateřských škol pro školní rok 2023/2024 se koná ve čtvrtek 11. května 2023 od 7:00 do 18:00 hodin a v pátek 12. května 2023 od 7:00 do 17:00 hodin.
 8. Po celém Česku vzniklo téměř tisíc míst zpětného odběru. Výjimkou není ani Kladno. Níže najdete seznam provozoven, které staré pneumatiky vezmou, a to bez ohledu na značku gum i na to, jestli se současně kupuje nové obutí, a to vše zadarmo. Likvidaci si totiž platíte v ceně produktu.
 9. V druhé polovině května začínají dny, kdy můžete označovat jízdní kola pomocí unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA. Stejně jako lidská DNA je i ta syntetická naprosto jedinečná.
 10. Nově vytvořená přírodní zahrada zpříjemní ještě během jara dětem ze školky Na Růžovém poli 2672 pobyty pod širým nebem. Cílem revitalizace části školní zahrady je podpořit motorické, smyslové, ale i sociální dovednosti předškoláků. Ti si například budou moci v babiččině zahrádce utrhnout z keříků i jedlé plody. Město vydá na celkovou obnovu, včetně nové zeleně, atypických herních prvků, terénních modelací a nových herních ploch, zhruba 2,7 mil. korun.
 11. Přinášíme vám informace z Odboru životního prostředí, který mimo jiné zajišťuje rozmístění velkoobjemových van na odpad, mobilní svozy i blokové čištění ulic.
 12. Vedení města Kladna bylo po dlouhých spekulacích až minulý čtvrtek Českou poštou oficiálně informováno, že k 1. červenci dojde ke zrušení čtyř poboček ve městě – a to Kladno 3 Vrapická, Kladno 5 náměstí Svobody, Kladno 6 Vrchlického a Kladno 9 Cyrila Boudy.
 13. Město Kladno hledá plochy a možnosti pro vznik nových parkovacích míst, Rada města proto rozhodla o zahájení veřejné zakázky na akci „Koncepce dopravy v klidu města Kladna“, což je zjednodušeně řečeno komplexní analýza parkování pro vybrané části města (Kročehlavy, Sítná, Centrum, Rozdělov), včetně kročehlavského sídliště, kde hypermarket Kaufland na svém parkovišti zavádí závorový systém.
 14. I letos bychom vás rádi seznámili s termíny, ve kterých se uskuteční zápisy budoucích prvňáčků do kladenských základních škol.
 15. Celkem tři etapy uzavírek a objízdné trasy v dopravní infrastruktuře čekají od dubna kladenské řidiče. Převážně se se jedná o části ulic Americká, Arménská, Unhošťská a zdejší okružní křižovatku. Změny v provozu začnou v dubnu a potrvají do konce letních prázdnin.
 16. V únorovém čísle měsíčníku Kladno se dočtete o plánovaných etapách modernizace zimního stadionu, o přeměně neudržované Bukovky v krajinný park i o dlouho očekávaném otevření Muzea věžáků v Rozdělově. Pokud vás zajímá doba římská, pozveme vás na výstavu "Ve stínu impéria" ale máme pro vás i další kulturní a sportovní tipy, kam za zábavou. Nechybí ani praktické informace o poplatcích, velkoobjemových vanách i mobilních sběrných dvorech. Příjemné čtení.
 17. Víte, co se děje v Poldi? Jaké investice v letošním roce plánujeme? Kdy bude otevřeno první muzeum sídlištní architektury pro veřejnost? Jaké sportovní či kulturní akce na vás čekají v měsíci březnu? To vše a mnohem více se právě teď dočtete v novém čísle informačního měsíčníku radnice města Kladna.
 18. Třetí číslo měsíčníku Kladno, které právě putuje do vašich schránek, přináší reportáž "S kladenskými strážníky v terénu", nebo informace o hlavních investicích města v tomto roce. Dozvíte se, že sami můžete rozhodnout o části městských financí v projektu tzv. participativního rozpočtu. Zveme vás na kulturní akce, můžete si vyluštit křížovku a městské knihovnice poradí tipy na čtení.
 19. V aprílovém čísle poprvé objevíte novou foto-rubriku "Kladno dávno minulé", která zachycuje proměny města v čase. Dozvíte se, že dopravní situaci v Kladně ovlivní 7 velkých oprav komunikací a most. Přečtete si, že se kladenské medvědice už prohánějí venku a co s sebou na zápisy ve školách a školkách. Rozhodně nevynechejte článek o Stanislavě Klicmanové, která obětovala svůj život pomoci druhým. Na zadní straně poprvé otiskujeme fotografie Kladenského krasohledu od vás, našich čtenářů. Posílat fotografie můžete stále na adresu tisk@mestokladno.cz.
 20. V májovém čísle si přečtete rozhovor s kladenským rodákem Michaelem Hankem, který "dozrál" mezi nejlepší fotografy světa, i vzpomínání Josefa Rady na květnové dny roku 1945 v Praze. Dozvíte se, co všechno umí technologie zabudovaná do stojanů autobusových zastávek, a nevynechejte článek o tom, proč je Kladno divokým rájem živočichů i rostlin. Zveme spolu se Spolkem Podprůhon na tradiční Kladenské dvorky a připomínáme, že tato krásná hornická lokalita slaví 250 let. Popovídáme si s Kratochvílovými o klokotajícím jazzu a na zadní straně najdete fotografie Kladenského krasohledu od vás, našich čtenářů. Posílat fotografie můžete stále na adresu tisk@mestokladno.cz.
 21. Červnový radniční měsíčník Kladno je tu! Titulní strana napoví, že si připomínáme největší válečnou tragédii regionu - vyhlazení obce Lidice, protože, jak říká v rozhovoru Lidická žena Jaroslava Skleničková, neměli bychom zapomínat. Dozvíte se, jak se mění pravidla pro přidělování městských bytů, že bezplatné právní poradenství letos využila už stovka Kladeňáků nebo že knihovní zákon už je stoletým staříkem. Nahlédneme do zákulisí unikátní ambulance, která se snaží pomoci dětem a mladým lidem od závislostí. Kladenské divadlo prozradí, co chystá na příští sezónu. Pozveme do zámecké zahrady na hudební pikniky s příjemnou komorní atmosférou a najdete tu i informace o důležitém projektu Společně v Kladně, do kterého se může zapojit každý, a zlepšit tak okolí místa, kde žije. Přejeme příjemné čtení!
 22. Titulní strana napoví, že si se blíží hlasování o návrzích rozvoje města z pera veřejnosti v projektu "Společně v Kladně". Město na něj vyčlenilo 3 miliony korun. V rozhovoru "Žena uprostřed tornáda" se seznámíte s novou jednatelkou kladenských divadel Irenou Žantovskou. Dozvíte se, že v Labyrintu připravili unikátní "únikovku", jak si zařídit svatbu v oblacích, nebo jak dokáží vědci z Buštěhradu měnit poušť. Poblahopřejeme našemu Podprůhonu ke krásným 250. narozeninám a mrkneme se, jaké dostane dárky. Vypravíme se za šermíři do křivoklátských lesů a naplánujeme si rodinný program na Dny evropského dědictví. Popřejeme kladenským Rytířům šťastnou hokejku do nadcházející extraligové sezóny a budeme Kladnu držet palce, aby stát a kraj kývl na přestavbu zimního stadionu. Přejeme příjemné čtení!
 23. Titulní strana napoví, že se ve fotografiích ohlédneme za děním na Dnech města Kladna nabitých emocemi. V rubrice Z historie se ohlédneme s ředitelem Sládečkova vlastivědného muzea za děním, které v regionu předcházelo a provázelo vyhlášení samostatného Československa. V novinkách z kladenské dopravy se například dozvíte, které městské ulice se budou opravovat v příštím roce. Probereme s městem, co hodlá udělat proto, aby bylo „chytré“. Nastávající maminky se dozvědí, kdy se bude na porodnici malovat a co to bude pro ně znamenat.
 24. Od 1. dubna. budou moci obyvatelé Švermova využít nové přímé spoje do Kročehlav v ranní a odpolední dopravní špičce, které pojedou na trase mezi Ronovkou a nákupním centrem Oaza. Mezi 18 a 19 hodinou také bude posílena linka 602. Nově vyrazí každých 15 minut a celkově v tomto intervalu vyjede pět párů spojů oproti dosavadním třem.
 25. Kladenští zastupitelé schválili rozpočet pro rok 2023, který počítá s příjmy i výdaji ve výši 2,55 miliardy korun. „Dopady energetické krize na Kladně i přes krkolomné kroky vlády zatím zvládáme a děláme vše, co je možné, aby to občané na službách poskytovaných městem co nejméně pocítili,“ prohlásil primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Neporoste jízdné MHD, město nezdražilo ani další služby a poplatek za komunální odpad letos nevybírá dokonce vůbec.
 26. Město Kladno spolu s ČVUT UCEEB hostí v příštím týdnu evropské odborníky v oblasti chytré a udržitelné energetiky a zástupce měst z více než osmi zemí kontinentu. V největším středočeském městě se 21. a 22. března koná setkání členů prestižního mezinárodního projektu SPARCS zaměřeného právě na modernizaci městské energetiky, přípravy inovativních projektů a diskusi o rozvoji komunitní energetiky.
 27. Desítky let skloňovaná modernizace, elektrifikace a zdvojkolejnění železniční trati mezi Prahou a Kladnem nyní naplno startuje v úseku Kladno – Kladno Ostrovec a rozsah prací postupně nabere obrátky. Největší nápor spojený s dopravními omezeními či uzavírkami na přilehlých komunikacích ve městě nás čeká od 1. července, kdy zároveň začne vlaková výluka mezi zmíněnými stanicemi, provoz mezi Kladnem a Prahou zůstane zachován. Už nyní ale po dobu zhruba dvou let vlaky začínají a končí v Dejvicích.
 28. Pro toho, kdo má rád výzvy a inovace, kdo hledá cesty, jak věci uskutečnit! Pojďte s námi měnit tvář Kladna, podílet se na transformaci městské energetiky a ochrany klimatu. Podílejte se s námi na mezinárodních aktivitách hodných 21. století.
 29. Krajský soud v Praze ve čtvrtek rozhodl o neplatnosti místního referenda, které se ve Statutárním městě Kladně uskutečnilo 13. a 14. ledna společně s prvním kolem prezidentských voleb. Své rozhodnutí soud opřel zejména o „negativní kampaň města“, v zásadní otázce naopak potvrdil postup a názor města Kladna, že volba prezidenta a hlasování v referendu mají probíhat odděleně, nikoliv společným vydáváním obálek. Soud nenařídil konání nového referenda, v souladu se zákonem o obcích o něm bude rozhodovat Zastupitelstvo města Kladna.
 30. Během února až července 2023 bude v Kladně probíhat prestižní Mezinárodní výzkum dospělých PIAAC, který pořádá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česká republika se výzkumu účastní společně s více než 30 zeměmi z celého světa. Výzkum realizuje Národní pedagogický institut ČR z pověření Ministerstva školství.
 31. Město letos s ohledem na tíživou ekonomickou situaci vyvolanou válkou na Ukrajině nebude vybírat poplatek za komunální odpad. Ostatní místní poplatky za psa, veřejné prostranství atd., jsou dle obecně závazné vyhlášky č. 3/2022 platné ve stávající výši. Neměnné zůstávají i daň z nemovitosti a platby za hrobová místa, které se upravovaly loni po 11 letech.
 32. Souběžně s prvním kolem prezidentských voleb se v pátek a sobotu 13. a 14. ledna uskutečnilo místní referendum a občané Kladna v něm hlasovali o otázce: „Souhlasíte s tím, aby Statutární město Kladno na celém svém území, z důvodu ochrany veřejného pořádku a zvýšení bezpečnosti ve městě, učinilo veškeré možné kroky ve své samostatné působnosti k bezodkladnému zamezení provozu hazardních her uvedených v § 3 odst. 2 písm. d) a e) zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách?“ Referendum je neplatné, protože se hlasování zúčastnilo pouze 26,69% voličů a minimem pro platnost referenda je 35%. Účast v prezidentských volbách byla vyšší než před čtyřmi lety, k urnám letos dorazilo 62% voličů.
 33. Statutární město Kladno a primátor Mgr. Milan Volf Vás srdečně zvou na Reprezentační ples města Kladna.
 34. Povinnost podat vyplněné hlášení o produkci a nakládání s odpady dle § 95 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech za rok 2022 je nejpozději do 28. 2. 2023. Hlášení se podává elektronicky prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí (ISPOP). Informace o způsobu plnění uvedené ohlašovací povinnosti (vč. potřebných formulářů) jsou zveřejněny na webu www.ispop.cz.
 35. Hluboká lidskost, osobitá zemitá moudrost, odvaha vzdorovat, skromnost, břitký humor a svébytná kreativita s poselstvím. V polovině prosince by oslavily dvě výjimečné malířky – sestry Květa a Jitka Válovy – 100. narozeniny. Život a mimořádnou tvorbu nejznámějších kladenských dvojčat oslavuje v Kladenském zámku výstava fotografií Jiřiny a Jiřího Hankeových Válovky 100 a rozsáhlá expozice s podtitulem Narozeniny / Pocta sestrám Válovým, kterou připravila kurátorka Dagmar Šubrtová. Výstavy budou otevřeny do 19.února.
 36. Stejně rychle, jak Kladenské Vánoce přišly, tak také odešly. Kouzelné Skřítkovo údolí i výzdoba Zahrady Kladenského zámku bude proto naposledy k vidění v neděli 8. ledna. Den poté, tedy v pondělí 9. ledna, bude Zahrada uzavřena a odzdobena. Děkujeme za pochopení!
 37. V pátek se koná tradiční Slavnostní průvod Tří králů, který pořádá Tvrz Libušín za podpory Statutárního města Kladna.
 38. Od 4. 1. 2023 bude každou lednovou středu a sobotu probíhat svoz vyřazených vánočních stromků. Stromky odkládejte k nadzemním nebo k podzemním kontejnerům pro tříděný odpad. Děkujeme!
 39. Kladno by rádo v této nelehké době pomohlo svým občanům a vytvořilo konzultační energetické centrum pro veřejnost. Zde by se lidé mohli poradit o všem, co se týká energetiky, tedy například jak spořit, jak renovovat a zateplovat budovy a které dotace je možné využít či jak instalovat obnovitelné zdroje a jak si je vybrat. Proto připravilo unikátní projekt a podalo žádost o dotaci do výzvy evropského programu LIFE. Myšlenku pomoci občanům se směřováním k moderním energetickým řešením hodlá Kladno šířit mezi další města a obce.
 40. Na soud se chodí pro rozsudek, nikoli pro spravedlnost. Toto pro soudy nepříliš lichotivé rčení nalezlo svoji podobu v usnesení Krajského soudu v Praze, který odmítl žalobu podanou městem Kladnem vůči Středočeskému kraji týkající se omezení dopravní obslužnosti ze strany Středočeského kraje. Pro ty, kteří neví, co to znamená, odmítnutí žaloby je jinými slovy rozhodnutí soudu, že se danou věcí vůbec nebude zabývat. A toto se přesně stalo. Soud neřekl, že Kladno či Středočeský kraj z toho či onoho důvodu má či nemá pravdu, ale prostě řekl, že nejsou splněny procesní předpoklady, a proto se žalobě a argumentům stran věnovat nebude.
 41. Čtvrtý ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled, kterou pořádá město Kladno, zná své vítěze v juniorské i dospělé kategorii. U poroty bodovaly především momentky z lidských příběhů, vtip či hluboce kladenské téma pádu hutí, ale i neotřelé pohledy na detaily světa, jakými jsou třeba kostelní klíčová dírka nebo pavučina po dešti. Nejlepší fotografie roku 2022 budou v příštím roce opět vystaveny v prostorách obchodního centra Central.
 42. Kladenský kalendář pro rok 2023 je od dnešního dne v prodeji v Městském informačním centrum na pěší zóně v ulici TGM 499, na pracovišti Czech POINT v nákupním centru OAZA, v Městském klientském centrum v ulici Vašatova 1499 a v Kladenském zámku. Autorem fotografií je známý kladenský rodák a fotograf Jiří Hanke. Cena činí 230,- Kč.
 43. Kladno dostalo příležitost představit své projekty „chytré“ energetiky města na listopadovém prestižním světovém kongresu Smart City Expo 2022 ve španělské Barceloně.
 44. Cena vodného a stočného bude v příštím roce činit 139,90 Kč/1m3 včetně DPH. Ve čtvrtek ji schválilo představenstvo společnosti Vodárny Kladno – Mělník a.s. (VKM). Původní kalkulace přitom počítala s dramatičtějším zdražením, se kterým město Kladno nesouhlasilo. „Inicioval jsem jednání největších akcionářů, které proběhlo korektně a kde došlo k jednohlasné dohodě na kompromisu, což považuji za úspěch. Namísto skoro třicetiprocentního zdražení se zvedne cena vodného a stočného zhruba o dvacet procent, což je adekvátnější situace. Kdyby město Kladno na poslední chvíli nezasáhlo, dostaly by se ceny na nad sociálně únosnou mez,“ uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
 45. Kladenské Vánoce odstartují tento rok 26. listopadu. Vánoční hudba bude provázet adventní tržiště na náměstí Starosty Pavla a od 16.00 poprvé vyjede i speciální vláček, který si užijí menší i větší návštěvníci. Pro ty nejmenší z nás se Zahrada Kladenského zámku i tento rok promění na pohádkové zimní údolí s úkoly, za jejichž splnění si děti mohou vysloužit i malý vánoční dárek.
 46. Rada města Kladna v pondělí na svém prvním zasedání zadala městské společnosti TEPO, aby prověřila možnosti vybudování energetického zdroje spojeného zejména s likvidací a energetickým využitím komunálního odpadu. Nový zdroj by mohl sloužit jako alternativa k produkci tepla, kterou nyní Kladnu výhradně zajišťuje společnost Teplárna Kladno energetické skupiny Sev.en Energy.
 47. Podle Nařízení EU 2016/679 (GDPR), jsou znemožněny náhledy do centrálních registrů, což zásadně mění organizaci vítání občánků v našem městě, kde mají tyto obřady dlouholetou tradici. Proto je nutný písemný souhlas občana se zpracováním jeho osobních údajů, včetně data narození dítěte. Pokud mají rodiče zájem po narození miminka zúčastnit se slavnostního obřadu "Vítání občánků", je tedy v současnosti třeba se sami přihlásit. Přihláška k vítání občánků je ke stažení na webu města (viz odkaz níže), nebo si ji lze vyzvednout na Oddělení matriky Magistrátu města Kladna, náměstí Starosty Pavla 44. K dispozici je také na místní úřadovně ve Švermově, Žižkova 88, kde je rovněž dlouholetou tradicí tyto slavnostní obřady provádět. 
 48. Pestrobarevná velkoplošná mozaika zkrášlila veřejný prostor kladenských Kročehlav. Autorkou výtvarného díla je akademická malířka a sochařka Veronika Richterová, která jedinečnou keramickou mozaiku na severní a západní stranu pláště výměníku tepla ve Vodárenské ulici instalovala. Motivem díla s názvem Endemity jsou květiny ze světa nevyčerpatelné fantazie, vyvedené v nadživotní velikosti.