Město Kladno - Aktuálně

Kladno - aktuálně
 1. Na šestém zasedání zastupitelé města Kladna odhlasovali pravidla pro prodej bytů stávajícím nájemníkům v bytovém komplexu v ulici Vojtěcha Lanny v Kladně – Ostrovci, změny v územním plánu i nová znění obecně závazných vyhlášek o nočním klidu a zabezpečení veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města.
 2. V pátek 14. června začíná provozní sezóna Letního koupaliště Sletiště. Do konce měsíce bude otevřené denně od 10 do 19 hodin, po dobu letních prázdnin bude otevírací doba prodloužena od 9 do 20 hodin. Cena vstupného zůstává stejná jako v předchozí sezóně.
 3. Tato pravidla jsme připravili, aby nedocházelo při zápisu k nedorozuměním a stížnostem ze strany zájemců o studium. Velmi si vážíme vašeho zájmu a máme snahu, aby bylo studium umožněno široké veřejnosti za předem jasných a transparentních podmínek přijetí. Při zápisu vám vytvoříme co nejpříjemnější podmínky pro čekání na vyplnění přihlášky. K dispozici budete mít židle, u vchodu bude ochotný personál, který vám v případě potřeby pomůže. Přihlašování netrvá více než dvě hodiny, věříme, že i tentokrát vše proběhne bez problémů.
 4. S příchodem prvního letního měsíce se nejen příznivci dobré hudby mohou těšit na zahájení kulturní sezony na Kladně, zajímavé projekty připravil i Kladenský zámek. Vše doslova odstartuje v sobotu 8. června Veteránskou Rallye. Jako každý rok bude připravený dopolední program, občerstvení a prezentace vozů na náměstí Starosty Pavla. Se svým vystoupením vás potěší Vítek Fiala & Jazz Standards, zatančit si budete moci s Admirou Kladno. Pro fajnšmekry budou připraveny k otestování nové vozy ze stáje VW. V pravé poledne odstartuje samotný závod veteránů.
 5. Je to přesně rok od prvního vydání našeho TV měsíčníku. Děkujeme, že naše reportáže sledujete a tady jsou další: Na úvod květnového vydání jsme se vrátili k vyhlašování ankety Sportovec města Kladna 2023. Můžete se také podívat na novou výpadovku na Velkou Dobrou, kde jsme byli i s drony. Jedno dopoledne jsme pak strávili s asistenty prevence kriminality Městské policie Kladno, abychom zjistili, jak probíhá jejich běžná směna a s jakými problémy se během ní setkávají. Natáčeli jsme také na Kladenském zámku a na atletickém mítinku Kladno hází a kladenské memoriály.
 6. Ve čtvrtek 16. května ocenilo Statutární město Kladno nejlepší sportovce roku 2023. Slavnostní vyhlášení ankety Sportovec města Kladna se uskutečnilo v Hale Strojovna. Nejlepším sportovcem roku 2023 porota složená z novinářů, zástupců města, České unie sportu a Sportovních areálů města Kladna zvolila atleta Matěje Krska. Titul legendy kladenského sportu přijal František Kaberle starší. Porota udělila celkem 18 cen.
 7. Venkovní sportoviště na kladenském Sletišti a v jeho těsném sousedství se naplno probudily k životu. Už v polovině dubna odstartovala sezona na minigolfu u letního koupaliště a otevřely se i brány sousedního trampolínového parku. Z pěti tenisových kurtů v areálu SK Kladno zmizely přetlakové haly a šestý dostal novou antuku.
 8. Zastupitelstvo města Kladna schválilo rozpočet pro rok 2024, který počítá s příjmy a výdaji ve výši necelých 2,5 miliardy korun. Na investice je vyčleněno 431 milionů, 160 milionů půjde na opravy, rekonstrukce či výstavbu chodníků, silnic a parkovišť.
 9. Městský stadion Sletiště je výkladní skříní sportovního života na Kladně. Skýtá skvělé podmínky pro organizované i individuální sportovní aktivity, ale i pro volnočasovou zábavu. Objevte všechna jeho volně přístupná zákoutí. Jistě si nějaké oblíbíte.
 10. V rámci stavby „Modernizace trati Kladno – Kladno – Ostrovec“ pokračují stěžejní úpravy nejen na kolejích. Od druhé poloviny února došlo k dalším dlouhodobým uzavírkám kladenských komunikací. Dneškem odstartovala další etapa modernizace a otevřel se, až do druhé poloviny května, přejezd v ulici Františka Kloze.
 11. Kladenský ČEZ stadion v sobotu 16. března od 17 hodin hostí utkání veteránských reprezentačních týmů Česka a Německa. Bitva starých gard slibuje pohledný hokej, ale i bojovný náboj. Představí se hráči s reprezentační minulostí i starty v NHL. Přijďte se na bitvu hokejových legend podívat i vy! Vstupenky jsou v prodeji.
 12. S příchodem března a blížícím se astronomickým jarem začíná vrcholit halová sezóna a pomalu se probouzí dění na nekrytých sportovištích ve městě. Jejich středobod, stadion Sletiště, bude také v letošním roce hostit řadu sportovních a společenských akcí. Oblíbený volnočasový areál se navíc brzy dočká významné stavební úpravy, která zlepší jeho dostupnost.
 13. Druhý díl TV měsíčníku Kladno v roce 2024 je tady. Také během února jsme pro vás připravili pět reportáží z našeho města. Dáme vám několik kulturních tipů, podíváte se na výcvik policejních psů nebo na Čabárnu, kde si děti vyráběly domečky pro hmyz a ptačí budky. Pro sportovní fanoušky máme tentokrát volejbal!
 14. Výsledky doplňkového průzkumu v kladenské nádražní budově ukázaly, že je stávající odbavovací hala v horším stavu, než se původně předpokládalo. Po odborném posouzení proto bylo vybráno efektivnější řešení v podobě novostavby, která bude lépe situovaná a nabídne cestujícím moderní multifunkční prostor.
 15. Ponořte se s námi do příběhů výtvarného umění od jeskynního malířství přes umění starého Egypta a činorodou renesanci až po modernu. V Kladenském zámku se můžete již od 10. ledna na přednáškách pravidelně setkávat s úspěšnou lektorkou Markétou Váradiovou. Přihlásit se můžete na celý program s názvem Dějiny umění na zámku nebo přijít jen na vybrané přednášky.
 16. Ve stávající podobě znají Kladeňáci náměstí Svobody (dříve Gottwaldovo) zhruba 25 let. Prostor v současném stavu dožívá, podle odborníků má však mnohem větší potenciál. Proto nyní vše směřuje ke kompletní přestavbě tohoto frekventovaného a oblíbeného místa, které je považováno za jedno nejdůležitějších centrálních veřejných prostranství na Kladně. S architektonickou studií se mohla veřejnost seznámit v polovině ledna.
 17. Leden je téměř za námi. Proto je tu další TV měsíčník, první v roce 2024. A jaké reportáže vás čekají tentokrát?
 18. V termínu od 8. 1. 2024 - 29.2.2024 dochází z provozních důvodů k dočasné úpravě úředních hodin na Odboru živnostenském.
 19. Zastupitelé na svém čtvrtém letošním zasedání schválili pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 a přijali nová znění obecně závazných vyhlášek. V roce 2024 bude znovu zpoplatněn svoz komunálního odpadu částkou 960 korun. Zastupitelstvo také jednohlasně udělilo čestné občanství Statutárního města Kladna hokejistovi Tomáši Plekancovi a minutou tichu uctilo památku nedávno zesnulého Františka Samka, někdejšího dlouholetého kladenského zastupitele a radního.
 20. V rámci stavby „Modernizace trati Kladno – Kladno – Ostrovec“ byla úspěšně dokončena 1. etapa modernizace železniční stanice Kladno. Od 15. 11. 2023 už provoz probíhá na novém kolejišti a cestující využívají nové ostrovní nástupiště.
 21. Kladno letos i s ohledem na dopady vládního konsolidačního balíčku, který dle odhadů sníží příjmy města zhruba o čtvrt miliardy korun, navrací povinnost uhradit poplatek za komunální odpad. Ostatní místní poplatky za psa, veřejné prostranství atd., jsou platné ve stejné výši jako v roce 2023. Neměnné zůstávají ze strany města i daň z nemovitosti a platby za hrobová místa, které se upravovaly předloni po 12 letech.
 22. Od 3. 1. 2024 bude každou lednovou středu a sobotu probíhat svoz vyřazených vánočních stromků. Stromky odkládejte k nadzemním nebo k podzemním kontejnerům pro tříděný odpad. Děkujeme.
 23. Statutární město Kladno vyjadřuje upřímnou soustrast rodinám a pozůstalým po obětech střelby na Filozofické fakultě v Praze. V sobotu 23. prosince, v den státního smutku, je z úcty k obětem a pozůstalým zrušen koncert na náměstí Starosty Pavla, který se měl uskutečnit v rámci programu Kladenských Vánoc. Na budově radnice bude od pátečních 16 hodin vyvěšena černá vlajka a státní vlajka na půl žerdi. Provoz vánočních trhů, Zahrady Kladenského zámku a venkovních kluzišť zůstává beze změny.
 24. Je tady poslední vydání TV měsíčníku města Kladna v roce 2023. Prosincový díl zrekapituluje slavnostní rozsvícení vánočního stromu včetně koncertu Štefana Margity, těšit se můžete také na sport, novou výstavu nebo bilancování uplynulého roku pohledem matriky.
 25. V pátek 22. prosince bude otevřena podatelna od 8.00 do 12.30 v prostorách informačního střediska v průjezdu magistrátu pouze pro příjem listinných dokumentů. Revize počítačových systémů nebude mít vliv na otevírací dobu Městského informačního centra na pěší třídě, call centra, CZECH Pointu v OÁZE a Kladenského zámku. Nejbližší den pro vyřízení Vašich ostatních záležitostí je středa 27. 12. 2023. Děkujeme za pochopení.
 26. Vrcholí pátý ročník otevřené fotografické soutěže Kladenský krasohled, kterou pořádá Statutární město Kladno. Z 20 finalistů může široká veřejnost až do 18. prosince včetně vybírat vítěze Ceny veřejnosti.  
 27. Zastupitelstvo na svém čtvrtém letošním zasedání udělilo čestné občanství Statutárního města Kladna Tomáši Plekancovi, jednomu z nejúspěšnějších hráčů vychovaných kladenským hokejovým klubem, který v průběhu této sezony ukončil ze zdravotních důvodů svou hráčskou kariéru. Hokejovému srdcaři a kladenskému patriotovi bylo čestné občanství uděleno s ohledem na vynikající hokejové umění, reprezentaci rodného města, víc než úspěšné působení v kanadsko-americké National Hockey League, přístup k mládeži a k fanouškům, jakož i za zásadní herní přínos pro zachování extraligy ledního hokeje v Kladně.
 28. Tvůrce městské společnosti TEPO, spoluzakladatel Sportovních areálů města Kladna a především člověk, který vždy pracoval ve prospěch našeho města. Tak bude navždy vzpomínáno na pana Ing. Františka Samka. Někdejší dlouholetý kladenský zastupitel (1994 až 2010) i radní (2003-2006) zemřel 10. prosince ve věku 84 let. Na kladenské radnici vlaje k uctění jeho památky černá vlajka.
 29. V neděli 3. prosince se mohou návštěvníci náměstí Starosty Pavla těšit na zahájení Kladenských Vánoc včetně Slavnostního rozsvícení Pohádkového vánočního stromu splněných přání a oblíbených vánočních trhů. Součástí kladenských trhů bude kluziště, živý betlém se zvířátky a pódium, na kterém vystoupí pestrá škála českých interpretů. I v letošním roce bude nejen dětem k dispozici oblíbený vánoční vláček, vyzdobená Zahrada Kladenského zámku či dobrodružná knížka, za jejíž vyplnění dostanou děti drobný dárek.
 30. Výjimečná expozice historických i současných betlémů byla otevřena 28. listopadu v Kladenském zámku. Nejen dřevo, ale i papír, kašírované plátno a další materiály používali lidoví betlémáři při své práci. K vidění jsou i vzácné pohyblivé betlémy. Výstavu situovanou v krásném prostředí zámecké kaple sv. Vavřince je možné navštívit až do neděle po svátku Hromnic, tedy do 4. února, a to v otevíracích hodinách zámku.
 31. Globální diskuse, která formuje budoucnost měst, hlasy, jež podněcují změnu. A Kladno nechybělo. Městský tým pro chytrou a udržitelnou energetiku v čele s radním pro rozvoj a architektem Ondřejem Rysem se účastnil světového kongresu Smart City Expo v Barceloně. Jde o největší a nejvlivnější událost na světě v oblasti městských inovací. Ondřej Rys vystoupil s tématem vytváření klimaticky neutrálních měst. Na tomto cíli Kladno intenzivně a zodpovědně pracuje už několik let.
 32. Sportovní gymnázium Kladno, kterým prošly stovky nejen špičkových sportovců, se v příštím roce dočká nutné rekonstrukce svého rozsáhlého venkovního hřiště. Předpokládané náklady na rekonstrukci činí dvacet milionů korun a rovným dílem se o ně podělí Statutární město Kladno a Středočeský kraj. Znění smlouvy o vzájemné spolupráci už schválilo městské (26.9.) i krajské zastupitelstvo (30.10.).
 33. V adventní čas se v Galerii Kladenského zámku otevře další ojedinělá expozice originálních děl světově významných umělců. Po letním Salvadoru Dalím či předchozích sestrách Válových, Jiřím Kolářovi nebo Josefu Blechovi to tentokrát bude excentrický vůdce hnutí pop-art, který se během 60. let vypracoval v jednoho z nejproslulejších amerických umělců své doby – výtvarník a režisér avantgardních filmů se slovenskými kořeny Andy Warhol. Výstava originálů bude opět prodejní a vernisáž se uskuteční 14. prosince od 18.00.
 34. Čísla výpůjček skvěle ilustrují, že Kladeňáci službě sdílených elektrokol přichází čím dál tím víc na chuť. Počet výpůjček v září překročil 12 tisíc a v o něco chladnějším říjnu jich byl téměř 10 tisíc, což je oproti loňsku zhruba dvojnásobný nárůst. I proto má město Kladno v příštím roce v plánu navýšit počet strojů ze současných 120 na 160. Přibýt by mělo také deset nových dobíjecích stanic.
 35. Říjnové vydání TV měsíčníku Kladno nás zavede do zahrady kladenského zámku, kde se konala Podzimní slavnost ve stylu Halloweenu. Další reportáž je o výročí 20 let hokejbalové arény, s kamerou jsme byli také v kladenském divadle, na volejbalové extralize a také při předání unikátních reflexních vest se světelnými prvky, které všem kladenským školkám předávala městská policie.
 36. V pondělí 23. října se v obřadní síni kladenské radnice uskutečnilo vyhlášení 7. ročníku architektonické soutěže s názvem Cena Antonína Raymonda. Cílem bylo najít inspiraci pro budoucí využití bývalého hotelu La Park, který od roku 2016 chátrá. Odbornou porotu letos nejvíce zaujala práce studenta Fakulty architektury ČVUT Ondřeje Pecháčka.
 37. Chcete získávat aktuální informace o železničních výlukách přímo od dopravce? Na webových stránkách Českých drah se stačí zaregistrovat a využít informační servis pro tratě, které vás zajímají. Celý návod naleznete v příloze níže.
 38. Kvůli nově objeveným skutečnostem a stavu inženýrských sítí se na začátku října nezačne stavět avizovaný kruhový objezd v ulici Železničářů vedle Sportovního gymnázia Kladno, který souvisí s modernizací železniční trati. Oproti původnímu harmonogramu se tato důležitá dopravní stavba bude realizovat až na jaře příštího roku. Podle původních plánů naopak dojde k dopravní uzavírce ulice Wolkerova. Přejezd směrem na Kožovu horu bude sice od 18. října do 15. listopadu tohoto roku zcela neprůjezdný pro automobilovou dopravu, ovšem zůstane průchozí pro pěší.
 39. Jak bylo avizováno, v průběhu letních prázdnin bude provedena rekonstrukce lávky pro pěší v ulici Vodárenská. Po dobu stavby bude vyloučena dle etapizace veškerá doprava, případně umožněn průjezd pouze pro autobusovou dopravu.
 40. Dokud klimatické podmínky dovolí, bude město pokračovat v rekonstrukcích komunikací. Mezi další místa, která se brzy promění patří například schodiště v Podprůhonu, chodníky v ulici u Vodojemu nebo v Habešovně.
 41. Zveme vás k poslechu nového kladenského podcastu „KLAPOD“. Každé pondělí vám nabídne rozhovory s osobnostmi, které na Kladně žijí, pracují, mají k největšímu středočeskému městu vztah a především, mají co říct. Hosty z oblasti kultury, sportu a dalších oblastí veřejného života bude zpovídat uznávaný rozhlasový moderátor a publicista Vladimír Kroc.
 42. V pátek 29. září dojde z důvodu testování a zprovoznění nového páteřního informačního systému Magistrátu města Kladna k uzavření úřadu.
 43. Jako primátor Statutárního města Kladna jsem se připojil k otevřené výzvě cílené vrchním zástupcům naší republiky. Výzva souvisí s návrhy, které mají být schváleny v rámci konsolidačního balíčku a které by likvidačním způsobem zasáhly do rozpočtů měst a obcí. Podepsalo ji 20 představitelů jednotlivých statutárních měst včetně 8 zástupců krajských měst, konkrétně se mimo Kladna jedná o města Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Karlovy Vary, Karviná, Liberec, Most, Olomouc, Opava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Třinec, Ústí nad Labem a Zlín.
 44. Po červnovém pádu části kamenného ozdobného štítu (tzv. akroterionu) ze střechy kladenského gymnázia město neprodleně započalo práce na zabezpečení objektu a postupné rekonstrukci říms a ozdobných pískovcových prvků. Akroterion byl celkově zrekonstruován a navrácen do severního štítu budovy gymnázia, stav ostatních čtyř ozdobných pískovcových prvků odborníci zkontrolovali a rovněž postupně musí projít restaurováním. Na přípravě projektu kompletní rekonstrukce gymnázia a dalších restaurátorských činností se nyní pracuje. V ulici Purkyňova a za zadní částí gymnázia prozatím nadále z bezpečnostních důvodů zůstává ochranná zóna, hlavní vchod byl zpřístupněný už před začátkem školního roku.
 45. Kladenští zastupitelé na svém pondělním zasedání odhlasovali změny územního a regulačního plánu i obecně závaznou vyhlášku, která reguluje používání zábavní pyrotechniky. Nově tak bude odpalování rajechtlí či petard na Kladně povoleno pouze při silvestrovských oslavách mezi šestnáctou a druhou hodinnou ranní. Zákaz vypouštění lampionů štěstí platí bez výjimky po celý rok. Vyhláška nabývá platnosti 15. října.
 46. Významný kladenský rodák a japonský architekt Antonín Raymond se vrací na Kladno a to v roce 135. výročí svého narození. Výstava Kladno - Tokio/ Antonín Raymond je připravena k vaší návštěvě v Galerii Cyrila Boudy (bývalý Merkur) do 29. 12. 2023. Otevírací doba koresponduje s otevírací dobou klientského centra (po-čtv 8-18, pá 8-16). Vernisáž výstavy se odehrála ve slavnostním duchu za přítomnosti velvyslance Japonska Hidea Suzuki, který pronesl úvodní slovo. Odborného slova se ujala dr. Irena Veverková, která se osobností Antonína Raymonda dlouhodobě zabývá.